המשבר הנוכחי במדע

כיום, קיים משבר עולמי בתחומים רבים,אך הגורם לכך הוא משבר-באדם- ביחסים

ביחסים בין בני -אדם. נשמע אולי מוזר? חוכמת הקבלה מסבירה זאת, כשנישאל על כך המקובל, הרב דר' מיכאל לייטמן (מורה, סופר ומרצה בעל – שם עולמי) ענה דר' לייטמן:

המדע מגלה לנו את המציאות וחוקיה, בעזרת חמשת – החושים שלנו, ומכשירים שהמצאנו,שהם בהתאמה לחושים שלנו. השכל שלנו, הוא מן חוש כללי, שנקרא:

"רצון -לקבל"- רצון זה מזהה, מה שטוב ורצוי לנו ומנסה להתקרב אליו וממה שרע לנו – מנסה להימנע. אנחנו אפילו לא מגלים בכלל את השאר… לכן המציאות שאנו מגלים היא חלקית ומוגבלת.

כיום, מסביר דר' לייטמן, אנו מגיעים לסוף המדע,(למרות שאולי תתגלנה עוד תגליות פה ושם), זאת כי המדע בנוי על כך שהוא תוצאה מהאדם, חושיו ויכולותיו, כך היות שהאדם מוגבל, גם המדע שלו מוגבל.
המצאנו המצאות, כדי שהן תעזורנה לנו בחיינו, ובסכ"ה שנהיה פנויים יותר, אולי מאושרים יותר ועוד… נשאלת השאלה, האם כל ההתפתחות שלנו בעולמינו, הביאה את כולנו לאושר? לא בטוח. היום, המון אנשים שואלים את עצמם, שאלות בתחום האנוש כמו:בשביל מה אני חי? לאיזו מטרה? האם קיימת מטרה?

 

מה תורת הקבלה תורמת לנו להבנת שאלות חשובות אלו? עונה דר' לייטמן: חוכמת הקבלה היא לא מדע רגיל. על- ידי עיסוק בחוכמת בקבלה, מגיע אלינו כח מיוחד הניקרא " המאור המחזיר למוטב", שמוסיף לעוסקים בו, שכל ורגש חדשים, שעובדים במימדים אחרים.

בעקבות כח זה, האדם מתחיל לחקור את המציאות המתגלה לו, בדרך חדשה. בעצם בתכונות החדשות הללו שהאדם מקבל,האדם חוקר את היקום ואת עצמו במילים אחרות: חוכמת הקבלה, מלמדת אותנו, למשוך כח שהינו עליון מאיתנו ולהשתמש בו בצורה נכונה.

כיום, אנו נמצאים "ברצון לקבל" (לעצמינו) גדול מאוד. רצון זה, מאלץ אותנו, להיות במירוץ מתמיד, בתחרותיות ומוביל אותנו (בערמומיות), לנסות להשיג לעצמינו דברים אפילו על חשבון "דריכה על האחר". למרבה הצער, כך כולם עושים לכולם ובעצם אף אחד משום כך לא מאושר. זה מרדף אין – סופי ומתיש.