מסיכות

"כל העולם במה, וכל אנשיו ונשותיו שחקנים הם; יש להם את כניסותיהם ואת יציאותיהם, ואדם אחד משחק תפקידים רבים." ויליאם שקספיר.
כולנו מסתובבים בכל מיני מעגלים בחיים שלנו- מעגל של חברים מהתיכון, מעגל של חברים מהצבא, מהאוניברסיטה, מעגל של משפחה, של חברים טובים ועוד ועוד. בכל מעגל כזה יש סוג מסוים של אנשים, סוג מסוים של נורמות התנהגות, של צחוקים מסוימים של זכרונות משותפים.

בכל מעגל כזה אנחנו עוטים על עצמינו את התחפושת המתאימה לאותו מעגל ולפיו מתנהגים, ולפיו מציגים את עצמינו כלפיו.
הטענה המדעית שאנו יצורים חברתיים מתבטאת היטב בסיטואציות האלה ובאמת ניתן לראות כמה שבני אדם הם יצורים שהמומחיות שלהם היא: להיות עם עוד אנשים.
היום יותר ויותר מחקרים מראים לא רק שזה נחמד בפן החברתי שיהיו לך קשרים טובים עם אנשים, אלא זה ממש צורך פיזי- הוכח עד כמה כשבן אדם נמצא במערכות קשרים חזקות, בהן הקשר איתן וחזק ככה הבן אדם מאושר בחייו (כן זה לא הכסף מה שקובע את רמת האושר…) וממש מצאו הקשרים ישירים לבריאות שלנו – למערכת החיסונית של הגוף שלנו עד כמה היא מתחזקת בהתאם לקשרים שיש לנו.
אז בן אדם, כמו שאמרנו נולד לחיים האלה ואם נחשוב על זה- בצורה מאוד אינסטינקטיבית וטבעית המעגלים בחייו מתרקמים אט אט.

הבעיה מתחילה כשהקשר מתחיל להתרופף- והקשר בין האנשים באותו מעגל נחלש עד כדי כך שלא מרגישים קשר אחד לשני.

אולי אתם חושבים לעצמכם- רגע אבל אולי זה משהו טבעי שקשר לאט לאט נעלם. לא יכול להיות שקשר מחזיק לנצח….?

ובכן במשפחה – היא באמת דוגמא לכך שקשר הוא תמידי (נכון היום גם משפחה היא לאט לאט פחות ופחות דוגמא לקשר טוב- כי גם שם כבר קשה לאנשים להחזיק לאורך זמן ובכלל להישאר בתוך המעגל הזה) – מה הייחוד של הקשרים בתוך המשפחה? דבר ראשון אם נחשוב על זה- המסכה. בתוך משפחה ובכלל בקשרים שאנחנו מרגישים נינוחים וטבעיים אנחנו לא מרגישים צורך לשים על עצמינו איזה תחפושת ולהיות מישהו אחר, לשחק איזה משחק שמישהו קבע עבורנו שנכון לשחק אותו באותו מעגל… לפעמים נדמה שההחלפת מסיכות הזאת זה מה שמעייף אותנו בחיים האלה. זה חלק מהמירוץ הזה שמהשניה שנולדנו נכנסנו אליו מבלי ששאלו אותנו ככ…
ועכשיו תרגיל קטן:

בואו לשניה נדמיין- איך החיים שלנו יראו כשנוריד את המסיכות , שנרגיש ממש בכל מקום בעולם שלא צריך להפוך למישהו אחר, שכולם זו משפחה אחת גדולה ויפה וטובה שמקבלים כל אחד כמו שהוא, כל אחד מוסיף לשלם הכללי את הצבע הייחודי שלו, כך הוא יממש את עצמו ולא ירגיש צורך להתחבא ולהסתיר את מי שהוא?
נכון נשמע טוב?

כדאי שנתחיל בתור חברה להתחיל לחשוב על הדברים האלה.