קמטים עקשניים במצח

עם השנים, אחד הקמטים שמתחזקים והופכים נוכחים יותר הוא הקמט במרכז המצח ובין הגבות או מה שמכונה באנגלית קמט האריה. אם יש קמטים שהופכים נשים ליותר סקסיות ויש קמטים שהופכים אותנו לרציניים ומלאי חכמת חיים כביכול אז ללא ספק שאלו שבין הגבות הם מהסוג השני. מדובר בשלושה קמטים אנכיים בין הגבות הנוצרים כתוצאה מהתכווצות שלושה שרירים מאוד קטנים וחזקים. לרוב קמטים נוצרים בזווית של תשעים מעלות לשרירים, כלומר אם השרירים מתכווצים אופקית אז הקמטים מופיעים אנכית. כמובן שהנוכחות של הקמטים הללו היא מאוד אישית ומשתנה מאדם לאדם אבל דווקא בקמטים האלו יש קווי דמיון רבים בין אנשים.

ניתן למצוא טיפולים שונים לקמטים אלו החל מהזרקות בוטוקס ועד מילוי קמטים, הטיפול נעשה אפקטיבי יותר כאשר הוא מטפל בקמטים בשלב מוקדם יותר של הופעתם ולפני שהם מתייצבים בפנים וככל שהוא מכוון יותר לסיבות שגורמות לקמטים ולא לתוצאות מהן. הסיבה לקמטים כאמור היא התכווצויות השרירים ולכן שיתוק של השריר מונע את הקמט, זו גישה טיפולית המכוונת לטפל בסיבה ובמניעה של הקמט לפני שהוא מתקבע ולא לטפל בוא לאחר הופעתו. עם זאת הגישה הזו נמצאת בדיון נרחב בארצות הברית והסיבה לכך היא שאנו אכן מעוניינים לטפל בקמטים כבר משלב מוקדם יותר אך מצד שני טיפול אינטנסיבי יותר בעור ולאורך זמן גורמת לסיכון גבוה יותר לסדיקתו.

אחת השיטות המוצלחות יותר בתחום פרט לטיפול חיצוני כגון מתיחת פנים בחוטים היא הזרקת רעלן הבוטולינום שהוא סוג של חלבון המיוצר על ידי חיידק ולצד אינסולין הוא מוזרק אל העצב וגורם לו להתכווצות. האפקט אמנם מוגבל בזמן אך במשך עשר השנים האחרונות הוכח שטיפול כזה עם מנות קטנות מונע את הקמט. החומר שהתגלה לפני כשלושים שנה משמש לטיפול במחלות נוירולוגיות ומאפשר להחליש פעילות של שרירים הפיראקטיבים מבלי לפגוע בתפקודיות שלהם. הרעלן ששירת בהצלחה במנות גדולות פי 10 מטופלים שחוו פגיעות עצביות קשות מצא את דרכו בתעשיית היופי כאמצעי יעיל לטיפול בקמטים. לאחר היווצרות הקמט מבוצע מילוי פשוט שלו באמצעות הזרקה של חומצה היאלורונית.